Witamy na naszej stronie!

Wszystkich sympatyków łowiectwa witamy na stronie internetowej Koła Łowieckiego "Orzeł" w Grybowie, znajdziecie tutaj informacje dotyczące historii oraz spraw bieżących z życia naszego koła.

Z łowieckim pozdrowieniem Darz Bór!

Historia koła

Koło łowieckie „Orzeł” w Grybowie zostało założone 29.04.1962 roku przez dziewięciu myśliwych. Dzierżawiło tereny położone na obszarze dwóch obwodów nr 47 i 63, o łącznej powierzchni 7509 ha. W roku 2010 na wniosek zarządu koła nastąpiło scalenie obwodów i aktualnie dzierżawimy jeden obwód nr 217, o powierzchni 7 510 hai lesistości 63%, scharakteryzowany jako słaby. Podstawą hodowli w kole łowieckim „Orzeł” od początku istnienia są jelenie, sarny, dziki, których populacja dzięki wieloletniej pracy członków naszego koła utrzymuje się na wysokim poziomie. W ramach prac gospodarczych członkowie wykonują i utrzymują w dobrym stanie technicznym liczne urządzenia łowieckie, gównie paśniki dla jeleni i saren, paśniki-magazyny oraz ścieżki podchodowe. Obecnie posiadamy 19 szt. paśników, 20 lizawek, oraz 16 ambon. Dodatkowo dysponujemy kilkoma ambonami przenośnymi, które wykorzystujemy do pilnowania pól. Gospodarujemy na 7 ha łąk śródleśnych i 0,8 ha poletek łowieckich. Stan zwierzyny stwierdzamy w trakcie corocznej inwentaryzacji i wynosi na rok 2013: jeleń 157 szt., sarna 269 szt., dzik 50 szt., lis 77 szt., borsuk 34 szt., zając szarak 68 szt., kuny 68 szt., jarząbek 90 szt.

Rokrocznie Nasze koło przeznacza znaczne kwoty na zakup soli i karmy, przeznaczonej na zimowe dokarmianie zwierzyny. Działania te skutkują utrzymywaniem się na dobrym poziomie pogłowia jelenia i sarny, oraz wzrost liczebności dzika. Od początku istnienia nasze koło intensywnie walczy z kłusownictwem poprzez zbieranie wnyków i innych pułapek. W walce z kłusownikami współpracujemy ściśle z organami policji i straży leśnej.

Każdego roku członkowie Naszego koła biorą czynny udział w organizacji Hubertusa, który odbywa się niezmiennie od 2013 roku w Krynicy Zdroju. Wystawiając oficjalną delegację wraz z sztandarem koła przyczyniamy się do propagowania szeroko pojętego łowiectwa w społeczeństwie. Delegacje taką wystawiamy również co roku w trakcie pielgrzymki na Jasną Górę, lub biorąc udział w Mszy Świętej w intenji rolników, leśników oraz myśliwych w Bazylice Św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Łowietwo kultywujemy również poprzez wybudowanie dwóch kapliczek Św. Huberta w miejscowości Polany oraz uroczysku Wołoszczyny w całości wykonane staraniem członków Naszego koła.

W naszym kole kultywujemy tradycje łowieckie poprzez złożenie ślubowania przez nowo wstępujących w nasze szeregi, pasowania na myśliwego, po strzeleniu pierwszego grubego zwierza. Polowania zbiorowe rozpoczynamy zbiórką myśliwych, podczas której prowadzący wita wszystkich myśliwych, wita knieję oraz przedstawia psy biorące udział w polowaniu. Polowanie kończy złożenie zwierzyny na pokocie, otoczonym gałązkami drzew iglastych.

Koło utrzymuje kontakty z młodzieżą, szkół położonych na terenie naszego obwodu. Organizujemy ogniska z pieczeniem kiełbasek z okazji Dnia Dziecka dla dzieci ze szkół podstawowych w Polanach, Czyrnej oraz Piorunce. W 2023 roku członkowie koła brali czynny udział w wystawieniu oraz obsłudze stoiska promujacego łowiectwo na wystawie łowieckiej w Grybowie. W trakcie tych spotkań przekazujemy wiedzę na temat łowiectwa i ekologii a także fundujemy nagrody książkowe w konkursie ekologicznym. Naszą zasadą jest, że łowiectwo to nie hobby, łowiectwo to pasja.

Uczestników naganki otaczamy szczególną opieką i zapewniamy im darmowy, ciepły posiłek podczas przerwy w polowaniu. Członkowie naszego koła czynnie uczestniczyli w pracach przy budowie strzelnicy w Krynicy-Bradowcu oraz jej zagospodarowaniu. Koledzy naszego koła łowieckiego pracują i działają w organach okręgu PZŁ. W naszych szeregach znajdują się byli i aktualni łowczowie Związku Okręgowego w PZŁ Nowy Sącz. Nasze osiągnięcia zostały zauważone przez władze PZŁ, czego efektem jest nadanie kołu przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich Zarządu Głównego PZŁ- Złotego Medalu Zasługi Łowieckiej oraz nadanie przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Nowym Sączu- Srebrnego Medalu Zasługi dla Łowiectwa.

Obecnie koło liczy 62 członków w tym 6 niemacierzystych. Uprawnienia selekcjonerskie posiada 46 a 2 kolegów posiada uprawnienia instruktora strzelectwa myśliwskiego. Ponadto myśliwy naszego koła hodują psy ras myśliwskich takie jak posokowce bawarskie, ogary polskie i gończe polskie.

W 1991 roku w uroczysku Wołoszczyny wystawiliśmy domek myśliwski. Organizujemy w nim nasze uroczystości św. Huberta, walne zebrania członków koła. Częstymi gośćmi domku myśliwskiego są rodziny myśliwych oraz ich znajomi. W 2019 roku zakupiliśmy działkę, którą wspólnymi siłami ogrodziliśmy pod przyszłą budowe Naszego nowego domku myśliwskiego oraz drewnianej wiaty. Już w roku następnym tj. 2020 zakupiliśmy chłodnię do przetrzymywania tusz zwierzyny, która stanęła na naszej działce. W kole łowieckim "Orzeł" zamiłowania do łowiectwa i przyrody przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Wielu kolegów swoja pasją zaraziło swoje dzieci, a w kilku przypadkach dziadkowie polują wraz ze swoimi wnukami.