Witamy na naszej stronie!

Wszystkich sympatyków łowiectwa witamy na stronie internetowej Koła Łowieckiego "Orzeł" w Grybowie, znajdziecie tutaj informacje dotyczące historii oraz spraw bieżących z życia naszego koła.

Z łowieckim pozdrowieniem Darz Bór!

1. Właściciel albo posiadacz gruntu rolnego, na którym powstała szkoda łowiecka, zwany dalej „poszkodowanym”, zgłasza ją, składając w postaci papierowej albo elektronicznej wniosek do dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego o szacowanie szkód łowieckich:

1) w terminie 3 dni od dnia jej stwierdzenia;

2) w przypadku szkody wyrządzonej przez dziki na łąkach i pastwiskach:

a) poza okresem wegetacyjnym – w terminie umożliwiającym szacowanie szkody przed doprowadzeniem uszkodzonego obszaru do stanu pierwotnego przed rozpoczęciem wegetacji;

b) w okresie wegetacyjnym – w terminie 3 dni od dnia jej stwierdzenia.

2. Dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego zawiadamia poszkodowanego oraz przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego o terminie dokonania oględzin albo szacowania ostatecznego pisemnie, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub przez krótkie wiadomości tekstowe (SMS).

 

Zgłoszenie szkody w uprawie rolnej- WZÓR

 

Powiadomienie o terminie sprzętu uszkodzonej uprawy-WZÓR

 

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych-WZÓR

 

UWAGA!

Wniosek o szacowanie szkód łowieckich można przesłać drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Podpisany Wniosek należy zeskanować i dołączyć jako załącznik do wiadomości.


Posokowiec bawarski- TROLL BILL z Jeleniego Zdroju, zwany: Baster      Właściciel: Jacek Wotus

Wzorzec ogólny:

Kraj pochodzenia: Niemcy.

Klasyfikacja FCI: grupa 6 - psy gończe, posokowce i rasy pokrewne, sekcja 2 - posokowce.

Użytkowanie: pies myśliwski, lżejszy od posokowca hanowerskiego i posiadający lepszy od niego węch i umiejętność pracy na farbie. Szczególnie przydatny przy tropieniu dzika, sarny, jelenia, muflona i kozicy.

Wygląd ogólny i ważne proporcje: pies harmonijnie zbudowany, lekki, bardzo ruchliwy, muskularny, średniej wielkości. W wymiarach tułowia długość przeważa nieco nad wysokością. Korpus przebudowany nieco w części tylnej, osadzony na niezbyt wysokich kończynach. Głowa noszona poziomo lub nieco uniesiona. Ogon noszony poziomo lub zwieszony ukośnie w dół. Umaszczenie soczysta czerwień, czerwień jelenia, czerwień brunatna, także podpalane lub ciemno pręgowane. Kufa i uszy ciemne.

Zachowanie - charakter: spokojny i zrównoważony, przywiązany do swego właściciela, powściągliwy w stosunku do obcych. Odpowiada stawianym wymaganiom, jako pies pewny siebie, nie bojący się, łatwy w prowadzeniu.

Zarys historyczny: rasa wywodzi się od posokowców hanowerskich, a powstała w XIX wieku w wyniku krzyżówek z psami gończymi z Bawarii i Tyrolu, głównie gończym tyrolskim, gończym alpejskim, jamnikogończym. Celem prac hodowlanych było uzyskanie psa tropiącego, lżejszego niż posokowiec hanowerski i przydatnego do pracy w górach.

 

Gończy polski- BROK Gończy Czart, zwany Zefir                Właściciel: Bartosz Stein

Wzorzec ogólny:

Kraj pochodzenia: Polska.

Klasyfikacja FCI: rasa uznana przez FCI w 2006r. klasyfikuje się w grupie VI (psy gończe, posokowce i rasy pokrewne).

Użytkowanie: używany do polowania na zwierzynę płową i czarną, w szczególności na dziki, sporadycznie na lisy, na terenach górskich południowej Polski. Coraz częściej używany jako pies tropiący. Posiada charakterystyczny melodyjny gon o zmieniającej się tonacji, u suk znacznie wyższy.

Wygląd ogólny i ważne proporcje: pies lekkiej, zwartej, sprężystej budowy (o cieńszym kośćcu niż ogar polski), świadczącej o dużej ruchliwości i odporności na trudne warunki pracy w terenach górskich. Średniego wzrostu, nie przekraczający 60 cm, o sylwetce prostokątnej. Wyróżniamy trzy rodzaje szaty: czarne z podpalaniem czerwono-brązowym, czekoladowe z podpalaniem jaśniejszym, rude w różnych odcieniach.

Zachowanie - charakter: zrównoważony, łagodny, jest psem brawurowo odważnym, ale też roztropnym, inteligentnym, podatnym na tresurę. Nieagresywny, ale nieufny w stosunku do obcych. Nieoceniony stróż.

Zarys historyczny: Gończy Polski jest rodzimą polską rasą, występującą na terenie Polski południowej (Bieszczady, Beskidy, Pieniny i Podhale). Na początku drugiej połowy XX wieku usystematyzowaną hodowlą psów gończych zajmowali się przede wszystkim płk. Piotr Kartawik (ogary) oraz płk. Józef Pawłusiewicz i to dzięki nim rasa Gończego polskiego przetrwała do dziś.

 

Obwód nr 217 o powierzchni 7 510 ha i lesistości 63%, scharakteryzowany jako obwód leśny, położony jest w województwie małopolskim, powiecie nowosądeckim, na terenie Beskidu Sądeckiego w paśmie Jaworzyny Krynickiej. Leży w VIII Karpackiej Krainie Przyrodniczo-Leśnej, Dzielnicy-6 Beskidu Niskiego. Obwód ten znajduję się w całości na terenie Nadleśnictwa Nawojowa, w granicach miejscowości takich jak Wawrzka, Binczarowa, Florynka, Polany, Kamianna, Berest, Piorunka oraz Czyrna. Teren ten porastają głównie lasy różnogatunkowe, różnowiekowe oraz wielopiętrowe, tworzące wg. Siedliskowego Typu Lasu głównie tzw. Las górski, w którego składzie przeważają takie gatunki jak Jodła pospolita, Buk zwyczajny, Sosna zwyczajna czy Świerk pospolity. Głównym gatunkiem gospodarczym oraz jednocześnie „Królem” tutejszych lasów jest Jeleń europejski (odmiana karpacka), która osiąga na danym terenie największe rozmiary poroża oraz tuszy. Z pozostałych gatunków bytującej na tym terenie spotkać można sarnę europejską, dzika, a także gatunki objęte ochroną ścisłą tj. rysia czy wilka a ze zwierzyny drobnej takie gatunki jak lisa, borsuka, kunę, zająca szaraka oraz jarząbka i gołębia grzywacza.